Historie Císařského dne
Úroveň a kvalitu této slavnosti, její technické možnosti a zájem obyvatel lze posuzovat jen velmi šetrným a laskavým pohledem. Nic méně, první ročník Císařského dne v Kadani byl na světě. A zrodilo se ještě něco, co se stalo hlavní hnací silou této kulturní události: odhodlání města pokračovat.
A tak se v roce 1993 konal druhý ročník Císařského dne. Tentokrát se scénáře, navazujícího na scénář předešlý, a režie ujal na dlouhých čtrnáct let vedoucí občanského sdružení Společnosti hradu Pravda Pavel „Fugas“ Pilař ze Žatce.
Strávili bychom asi mnoho času detailním popisem vývoje a zdokonalování jednotlivých ročníků. Snad jen ve zkratce připomeneme, že během této doby se mnohonásobně zkvalitnil scénář, zdesetinásobil počet účinkujících a před Císaře nastupují nejlepší umělecké skupiny a kapely na poli oživené historie z celých Čech a Moravy. Rozrostl se počet různých atrakcí a her, oblékání herců se ujalo Studio Barrandov, celý program, včetně mluveného slova je ozvučen a na noční program je osvíceno pódium. Přibyla velkoplošná obrazovka a s ní přímý přenos z hlavního dění. Bohatost průvodu je vskutku hodna příjezdu Karla IV. a na jeho počest je pořádán velký turnaj. Zmnožil se i doprovodný program, ožily středověké hradby, stará řemesla a návštěvníci mají řadu gastronomických příležitostí.
Nesmíme opomenout návštěvníky, kterých každým rokem přibývá a obyvatelé města Kadaně, protože bez nich by nebylo pro koho slavnosti pořádat.
Odhodlání města pokračovat se vyplatilo a vyplácí v podobě nové, nezaměnitelné a tolik potřebné tradice.
Ať žije XXVIII. ročník Císařského dne v Kadani!